turkish - türkçe

Dansk, Nederlands, Italian
kapt

Re: turkish - türkçe

Postby kapt » Thu Aug 08, 2019 9:32 pm

Hangisi daha açık, daha akıyor, daha kalbe yatkın, hangisi daha sıkı, kapalı ?
YA da ne gibi düşünceler gelirse bana yaz..
Çok büyük fark yok ama ikincisi daha akıcı geldi.ben demeden de anlatılabiliyor. önyargıdan dolayı böyle hissetmemişimdir herhalde. Ben odayı görüyorum. Ben müziği duyuyorum. Dendiği zaman sanki başkaları görmüyormuş gibi, özellikle ben demeye gerek yok. müzik duyuluyor dendiği zaman odada başkaları varsa onlar içinde geçerli, kişisel bir durum olmamış oluyor. Fakat örneğin, diyelim çok uzaktan biri gelecek, birkaç kişi o kişinin gelmesini bekliyoruz, ve ben de diyelim o kişiyi gördüğüm o zaman ben onun geldiğini görüyorum demek biraz daha uygun olur. Ya da sadece görüyorum daha uygun olur. Ama burada gereksiz. Kapalı. Ses duyuluyor, şeklinde olan daha akıcı, daha uygun geldi.

adilerten

Postby adilerten » Fri Aug 09, 2019 9:09 am

Hangisi daha açık, daha akıyor, daha kalbe yatkın, hangisi daha sıkı, kapalı ?
YA da ne gibi düşünceler gelirse bana yaz..
Çok büyük fark yok ama ikincisi daha akıcı geldi.ben demeden de anlatılabiliyor. önyargıdan dolayı böyle hissetmemişimdir herhalde. Ben odayı görüyorum. Ben müziği duyuyorum. Dendiği zaman sanki başkaları görmüyormuş gibi, özellikle ben demeye gerek yok. müzik duyuluyor dendiği zaman odada başkaları varsa onlar içinde geçerli, kişisel bir durum olmamış oluyor. Fakat örneğin, diyelim çok uzaktan biri gelecek, birkaç kişi o kişinin gelmesini bekliyoruz, ve ben de diyelim o kişiyi gördüğüm o zaman ben onun geldiğini görüyorum demek biraz daha uygun olur. Ya da sadece görüyorum daha uygun olur. Ama burada gereksiz. Kapalı. Ses duyuluyor, şeklinde olan daha akıcı, daha uygun geldi.
Evet kesinlikle öyle. "Ben" ile sınırlanmamış deneyim daha açık (gibi) hissediliyor. Bu bizim liberation unleashed de kullandıklarımıza benzer net bir veri değil ama kalbin doğruyu bildiğini göstermemiz açısından bu egzersizi yapıyoruz.

Küçük bir bebekken ve konuşmayı öğrendiğimiz zamanlarda öğretildik, iletişim için şart olan lisan gereği:

"Bu kapı, bu priz, bu anne, bu baba, bu benim burnum!
Bu benim oyuncağım, aynaya tutuldum ve işaret edildim "bak bu da sensin". Beni eşyalardan ve diğelerinden ayıran ilk söz..
Bu basitçe iletişim için gerekli bir lisan kullanımı iken bu bir duygu haline geldi ve iyice güçlendi..
Herşeyin etrafında döndüğü merkezi bir inanç haline geldi. Sanki dünya evrenin merkeziymiş herşey de onun etrafında dönüyormuş gibi..
Kimse bize söylemedi bunun sadece bir kelime olduğunu,
Ben diye birşey yoksa diğerleri de yoktu, onlar diye birşey yoksa ben de yoktum..
Hiçbir zaman bu inancı sorgulamadık. Srogulanınca ortaya çıkan şey öyle basit ki sadece gülüp geçiyorsun..
Kozmik bir şaka gibi

Şimdi zamanı gelmiş ki buradasın..

Peki,

"Ben" demen yada dememen deneyimin içeriğini değiştirir mi ?

Yani "ben görüyorum" demesen de sadece "görüş var" dersen ya da "görme eylemi olmakta" şeklinde düşünmek ya da söylemek
deneyimi herhangi bir şekilde etkiler mi?

Şimdi şu saniye yapan eden bir "ben" düşüncesine inanmayı bırakmış olsan,

Deneyim her daim var olmaya devam etmez mi ?

Bu "ben" algınsının lisanla alakalı kısmını görebiliyormusun ?
Events happen, deeds are done, but there is no individual doer thereof."
Buddha

kapt

Postby kapt » Fri Aug 09, 2019 11:50 am

ben odayı görüyorum, oda görülüyor. bu iki cümlede deneyimlenen şey görmek, ben demem ya da dememem görmeyi değiştirmiyor. her halükarda bir görüntü var.

Yani "ben görüyorum" demesen de sadece "görüş var" dersen ya da "görme eylemi olmakta" şeklinde düşünmek ya da söylemek
deneyimde değişiklik olmuyor. görüntü mevcutken ben onun üstüne bir şeyler söylüyorum gibi geliyor.

yani ben bakıyorum demesem de bakma devam eder bunu mu kastettin?

adilerten

Postby adilerten » Fri Aug 09, 2019 12:39 pm

ben odayı görüyorum, oda görülüyor. bu iki cümlede deneyimlenen şey görmek, ben demem ya da dememem görmeyi değiştirmiyor. her halükarda bir görüntü var.

deneyimde değişiklik olmuyor. görüntü mevcutken ben onun üstüne bir şeyler söylüyorum gibi geliyor.

yani ben bakıyorum demesem de bakma devam eder bunu mu kastettin?
Evet. Ben olarak bilsen de bilmesen de deneyim bilinir.

Bu yanlış "ben" algısının lisandan kaynaklandığını görebiliyormusun ?

Sevgiler
Buddha

adilerten

Postby adilerten » Fri Aug 09, 2019 12:46 pm

Gördüğün üzere direk deneyimde elle tutulur gözle görülür bir ben bulamadık.
Tam olarak işaret edemedik, bir his bir düşünce olarak olduğunu varsayıyoruz şimdilik..

Öyleyse bakalım bu düşünceler nasıl çalışıyor,

Lütfen 10 dakika sessizce otur ve olusuveren düsünceleri keskin bir dikkatle takip et ve tek tek şu sorulari sor ve düşünceleri gözlemeye başla..

1-Düsünceler nereden geliyor nereye gidiyor ?

2-Bir sonraki düsüncenin, o gelmeden ne olacagini bilebilmen mümkün mü ?

3-Bir düsüncenin gelmemesi saglanabilir mi ?

4-Düsünceleri "SEN" mi düsünüyor bir yerden çağırıyorsun yoksa durumlara göre kendiliginden mi patliyorlar/olusuveriyorlar ?

5- GERÇEKTEN düşünceyi kontrol edebilmek mümkün mü ? Evet ise neden sürekli iyi şeyler düşünemiyoruz ?

5-"Ben yapiyorum" "ben ediyorum" düsüncesi diger düsüncelerden farkli bir düsünce mi ?

Bunlara iyice bakip tek tek ne geliyorsa yazmani bekliyorum.
Bu basit idrak için olmazsa olmaz gereklilik adanmis, merakli, dikkatli bir sorgulamadir. Beklentim bu yönde.
Cevaplarin üzerinden devam edecegiz.
Sevgiler.
Buddha

kapt

Postby kapt » Fri Aug 09, 2019 5:12 pm

1-Düsünceler nereden geliyor nereye gidiyor ?
İçimden geliyor sonra kayboluyor, kayıt olduğu da oluyor,çünkü sonra tekrar hatırlanıyor. Bazıları tamamen unutuluyor, kayboluyor yani bir yere gitmiyor.
2-Bir sonraki düsüncenin, o gelmeden ne olacagini bilebilmen mümkün mü ?
Değil diyorum.
Düşünceyi durdurma teknikleri varmış.
4-Düsünceleri "SEN" mi düsünüyor bir yerden çağırıyorsun yoksa durumlara göre kendiliginden mi patliyorlar/olusuveriyorlar ?
İkisi de olabilir, bir konu seçerim o konuyla ilgili düşünceler oluşur diyecektim o konuyu seçmemi ne sağlıyor diye bir soru geldi aklıma.. mesela biriyle karşılaşırım kendiliğinden o kişiyle ilgili düşünceler oluşur.
5- GERÇEKTEN düşünceyi kontrol edebilmek mümkün mü ? Evet ise neden sürekli iyi şeyler düşünemiyoruz ?
Mümkün olabilir, gözün göreceği bir yere sadece iyi düşün yazılır, ya da bir dövme yaptırılır, zamanla kötü düşüncelere önem vermedikçe azalarak biter herhalde.
5-"Ben yapiyorum" "ben ediyorum" düsüncesi diger düsüncelerden farkli bir düsünce mi ?
Yani her şey oluyor kendi kendine, biz üstüne, ben yapıyorum, ben ediyorum diye kendi kendimize konuşuyor muyuz. Yoksa bu düşünce de iradesiz bir biçimde mi geliyor?

adilerten

Postby adilerten » Sat Aug 10, 2019 12:17 pm

Cevaplar için Teşekkürler :)

Bakalım,
Düşünceyi durdurma teknikleri varmış.
Düşünce durabilir, boşluklar oluşabilir, bunu kontrol edebileceğini düşünmek, kontrol eden birisi olduğu düşüncesi yine bir düşüncedir.
Fakat buraya gitmeden kendin bakman için bu işaretçiler.
Bence kendin bak
Bir düşüncenin gelmemesini sağlayabilirmisin ?
İnanma kimseye kendin dene!
Sessizce otur ve dur! Bak!
Şu an oturuyorum, "acaba düşüncenin gelmemesi sağlacakmı?" düşüncesi bile bir düşünce olduğunu göreceksin.
İyice bak!
Bunu kendin görmeden bırakma!

İkisi de olabilir, bir konu seçerim o konuyla ilgili düşünceler oluşur diyecektim o konuyu seçmemi ne sağlıyor diye bir soru geldi aklıma.. mesela biriyle karşılaşırım kendiliğinden o kişiyle ilgili düşünceler oluşur.
Güzel gördün bunu. Neden milyar ayrı konu değil de o değil mi, işte anahtar bu!

Bravo!

Bu konuyla ilgili hemen bir deney yapalım,

Otur,
İki elini kucağına kapalı şekilde koy.
Dikkatle bak ellerine.
Hızlı biçimde bir eli seç ve ters çevir!

Oldu mu ?

Dikkatle bak incele

Bu seçim nasıl yapıldı ?
Neden o el ? Neden diğeri değil ?
Eli kontrol eden şey nerede bulunabilir ? Var mı ?
Gerçekten bir "sen" mi seçtin yoksa seçim hızlıca yapıldı ve hikayesi mi yazıldı ?

Mümkün olabilir, gözün göreceği bir yere sadece iyi düşün yazılır, ya da bir dövme yaptırılır, zamanla kötü düşüncelere önem vermedikçe azalarak biter herhalde.
Sevgili Necdet :)
Düşünme, BAK!
Kendin bak..

Otur sadece 3 dakika için iyi şeyler düşünmeye çalış!
Araya başka bir konu girmeden 3 dakika değil 1 dakika bile tek birşey düşünebilecekmisin ?

Kendin dene ve dürüstçe yanıtla "herhalde"ye gerek kalmayacak

Buddha'nın şöyle dediği düşünülür: Kesintisiz 1 Dakika bile düşüncesizce oturabilir, ya da iyi şeyler düşünebilirseniz Buddha olmuşsunuz demektir.
Dene ;)
Yani her şey oluyor kendi kendine, biz üstüne, ben yapıyorum, ben ediyorum diye kendi kendimize konuşuyor muyuz. Yoksa bu düşünce de iradesiz bir biçimde mi geliyor?
Zaten düşüncenin iradesiz bicimde oluşuyor olması herşeyin kendi kendine oluyor olması anlamına gelmez mi ?
Dediğin gibi "ben yapiyorum ben ediyorum" düşüncesi de bir başka düşünce olarak beliriyor tabi ki..

Düşünce kendiliğinden oluyorsa ne ne kendiliğinden olmaz ki ?

Gözler açılır, renkler görülür, bunun için "gözler gör" komutu vermen gerekmez.
Sesler kulağa gelir, duyulur, anlam üretilir, düşünce oluşur.
Birşeye dokunduğunda dokunma hissini açıp kapatabilirmisin ?
Koku tad oluşması için için birşey yapman gerekir mi ?
Kanı vucutta sen mi gezdiriyorsun ? Kalbi attıran sen misin?
Beyinde nöron ağlarının kontrolünde sen mi varsın ?
Neyi kontrol edebiliriz ki ?
Düşüncenin, tadın, kokunun, rengin yapanı sen misin ?

Ne kendiliinden olmaz ?
Buddha

kapt

Postby kapt » Sat Aug 10, 2019 8:17 pm

Bir düşüncenin gelmemesini sağlayabilirmisin ?
İnanma kimseye kendin dene!
Sessizce otur ve dur! Bak!
Şu an oturuyorum, "acaba düşüncenin gelmemesi sağlacakmı?" düşüncesi bile bir düşünce olduğunu göreceksin.
İyice bak!
1 dakika süre tutup deneyince 10 -15 düşünce gelmiştir belki. Bu sigarayı bırakmak gibi mi oluyor. Sigara içmeyeceğim diyor birisi. ama 1 hafta sonra içiyor. Daha fazla hatırlatıcı ile belki bırakılabilir sigara, fakat o hatırlatıcıları koymayı hatırlama fikri nereden geliyor? Diye bir fikir geldi aklıma... Bu şekilde sonsuza kadar gidebilir...
Bu seçim nasıl yapıldı ?
Gerçekten bir "sen" mi seçtin yoksa seçim hızlıca yapıldı ve hikayesi mi yazıldı ?
Seçim nereye göre oldu bilmiyorum.
Araya başka bir konu girmeden 3 dakika değil 1 dakika bile tek birşey düşünebilecekmisin ?
Sağlam hatırlatıcılarla ya da cem yılmaz gibi pozitif insanları izleyerek bence iyi şeylerin sayısı artırılabilir. çünkü aklımıza gelenler genelde okuduğumuz duyduğumuz şeyler. İyi şeyleri sürekli aklımıza yerleştirir tekrar edersek iyi şeyler gelir hep diyorum.
Ben şu işi yapcam desem 5 saniye sonra yapsam. O işi ben yapmış olmaz mıyım?

adilerten

Postby adilerten » Mon Aug 12, 2019 10:13 am

Cevaplar için teşekkürler Necdet,
Bakalım,

İyice bak!

1 dakika süre tutup deneyince 10 -15 düşünce gelmiştir belki. Bu sigarayı bırakmak gibi mi oluyor. Sigara içmeyeceğim diyor birisi. ama 1 hafta sonra içiyor. Daha fazla hatırlatıcı ile belki bırakılabilir sigara, fakat o hatırlatıcıları koymayı hatırlama fikri nereden geliyor? Diye bir fikir geldi aklıma... Bu şekilde sonsuza kadar gidebilir...
"Düşünce ile ilgili düşünceyi görene kadar bu egzersizi yapmayı bırakma! anlamında söylenmişti.

Ama o hatırlatıcıları hatirlatma fikrinin nereden geldiğini sorgulaman güzel.
Kontrolsüz bicimde geldiğini görebildin sanırım.

Bu seçim nasıl yapıldı ?
Seçim nereye göre oldu bilmiyorum.
Bilinemez evet.
Seçim olur. Neden nasıl olduğu düşünce hikayesi onunla beraber yazılır.
Görüş olur, onun ne oldugu ile ilgili düşünce etiketi de onunla birlikte yazılır.

Sağlam hatırlatıcılarla ya da cem yılmaz gibi pozitif insanları izleyerek bence iyi şeylerin sayısı artırılabilir. çünkü aklımıza gelenler genelde okuduğumuz duyduğumuz şeyler. İyi şeyleri sürekli aklımıza yerleştirir tekrar edersek iyi şeyler gelir hep diyorum.
Olasılıklardan teorik örnek veriyorsun, düşünüyorsun. Bu egzersizdeki amaç iyi şeyler düşünebilmeye çalışmak değil. Düşüncenin kontrolsüz bicimde patladığını görmek. O açıdan sevgili Necdet,
Düşünme! Bak!
Sadece deneyi yapman ve cevabına kendin bakman yeterli olacak.

Ben egzersizi tekrar vereyim:

Ben şu işi yapcam desem 5 saniye sonra yapsam. O işi ben yapmış olmaz mıyım?
Tabi ki lisan gereği "sen" yapmış olarak tanımlanabilirsin. Yanılgıyı yaratan da bu. Lisan.

Peki bu sen nerede ?

Kendin baktın ve göğüste ya da içinde kafa üzerinde ya da içinde, beden içeriside bir "sen" tespit edemedin.

Bir işin 5 saniye sonra yapılacağını söyleyen bir düşünce olabilir. Bir iş te 5 saniye sonra yapılabilir..

Ama "yapan" nerede? Konum olarak tam olarak işaret edebilirmisin ?

Cevaplarını bekliyorum. Lütfen mavi işaretli soruları atlama. Evet hayır da olsa cevaplaman önerilir.

Bol bol sevgi gönderdik.

Cevaplanmamış su sorulara da cevap bekliyorum

anı vucutta sen mi gezdiriyorsun ? Kalbi attıran sen misin?

Teşekkürler.
Buddha

adilerten

Postby adilerten » Mon Aug 12, 2019 10:15 am

Son soruları cevapladıktan sonra da şuna bakmanı isteyeceğim.
Tüm olasılıkları gözden geçir ve samimi olarak bak:

Ne kendiliğinden olmaz ?
Kendiliğinden olmayan bir tek şey gösterebilirmisin bana ?
Buddha

adilerten

Postby adilerten » Tue Aug 13, 2019 2:55 pm

Necdet,
Devam etmek isteyip istemediğini sormalıyım,
Haber verirsen seviniriz.
Buddha

kapt

Postby kapt » Wed Aug 14, 2019 9:44 pm

Devam edelim lütfen, sonuna kadar...
anı vucutta sen mi gezdiriyorsun ? Kalbi attıran sen misin?
Kanı vücutta ben gezdirmiyorum. Dur şimdi durdurayım, şimdi kanı hızlandırayım diye müdahele edemiyorum. Kalbi de ben attırmıyorum. Fakat egzersiz yapıp kalp atışını hızlandırabilirim ya da iyice sakinleşerek yavaşlatabilirim.

Bu beden yapıyor, bir organizma olarak bedenin tamamı diyorum. Yapan, beden.
Peki bu sen nerede ?
Beden komple benim.
Evet, düşüncelerin kontrolsüz geldiğini farkettim, düşüncelerin kontrolsüz geldiği belli oldu.
Ne kendiliğinden olmaz ?
çoğu şey kendiliğinden oluyor. mesela aniden hareket ettik, bunu önceden planlamıyoruz. Planladığımız zaman da eğer düşünceler kontrolsüz geliyorsa, o da kendiliğinden oluyor diyorum. ama yine de her şey kendiliğinden mi oluyor? öyle galiba.

adilerten

Postby adilerten » Thu Aug 15, 2019 11:35 am

Devam edelim lütfen, sonuna kadar...
Tamamdır.
Öyleyse devam edelim..
Kanı vücutta ben gezdirmiyorum. Dur şimdi durdurayım, şimdi kanı hızlandırayım diye müdahele edemiyorum. Kalbi de ben attırmıyorum. Fakat egzersiz yapıp kalp atışını hızlandırabilirim ya da iyice sakinleşerek yavaşlatabilirim.
Tüm süreç kendiliğinden olur. Müdahale etme kararının alınmasının kendiliğinden oluşunu da görmüştün önceki deneylerde..
Bu beden yapıyor, bir organizma olarak bedenin tamamı diyorum. Yapan, beden.

Evet beden kendi mecrasinda çalışıyor.

Peki bu sen nerede ?
Beden komple benim.
Bu lokasyonu veren bir düşünceden başka nedir ?
Bu sahiplenmeyi yapan bir düşünceden başka nedir ?
Bir binaya "benim" dersen, üzerine "benim" diye tabela asarsan senin mi olur ?
Vucutta hisler, ağrı vesayir varsa ve bunlar bir düşünce tarafından "benim" diye sahipleniyorsa o senin vucudun mu olur ?
"Benim" vucudum günlük kelime anlamı olarak bile arızalı.
Beden senin ise sen kimsin ?

(Aslında bu yaklaşım mutlak olarak doğru. Sen hayatı deneyimleyen beden değil beden olmayı deneyimleyen hayatsın)

Evet, düşüncelerin kontrolsüz geldiğini farkettim, düşüncelerin kontrolsüz geldiği belli oldu.

Bunu görmen harika. Teşekkür ederim.
Düşünceler kontrolsüzce geliyor evet.
Ben düşüncesi de öyle..

Söylermisin bu ben...Araba kullanırken nerede ? Bu yazıyı okurken nerede? Yüzerken, müzik dinlerken, onun hakkında düşünmediğinde nerede ?
Ne kendiliğinden olmaz ?

çoğu şey kendiliğinden oluyor. mesela aniden hareket ettik, bunu önceden planlamıyoruz. Planladığımız zaman da eğer düşünceler kontrolsüz geliyorsa, o da kendiliğinden oluyor diyorum. ama yine de her şey kendiliğinden mi oluyor? öyle galiba.
Çoğu ? Galibe diyerek şüphelenmen çok doğal çünkü samimi olarak bakiyor ve görüyorsun.
Ama istersen bir daha bak..Bul ve sorgula..
Bulabilirsen yaz beraber bakalım kendiliğinden olmayan ne var ?
Buddha

kapt

Postby kapt » Thu Aug 15, 2019 10:33 pm

Beden komple benim.

Fakat doğru bir düşünce olabilir.
Olmaz, aşkalarının da binanın benim olduğunu kabul etmeleri gerek.
Vucutta hisler, ağrı vesayir varsa ve bunlar bir düşünce tarafından "benim" diye sahipleniyorsa o senin vucudun mu olur ?
"Benim" vucudum günlük kelime anlamı olarak bile arızalı.
Beden senin ise sen kimsin ?
Ben bedenin kendisiyim diyorum .
Söylermisin bu ben...Araba kullanırken nerede ? Bu yazıyı okurken nerede? Yüzerken, müzik dinlerken, onun hakkında düşünmediğinde nerede ?

Hocam bir şey hakkında düşünmediğimizde, o şey yok olmaz herhalde.
Ben nerede? Beni tutup gösteremiyorum fakat bu bedeni işaret edebiliyorum ben olarak. Bu bedenin toplamına ben deniyor bence.

her şey kendiliğinden mi oluyor? öyle galiba.
Çoğu ? Galibe diyerek şüphelenmen çok doğal çünkü samimi olarak bakiyor ve görüyorsun.
Ama istersen bir daha bak..Bul ve sorgula..
Bulabilirsen yaz beraber bakalım kendiliğinden olmayan ne var ?
mesela el ayak sallama gibi, vücut fonksiyonları gibi şeyler kendiliğinden oluyor, otomatik oluyor biz özellikle onları yapmak için uğraşmıyoruz. Farkında bile olmuyoruz bazen. Her şey için geçerli mi onu düşünüyorum. ya da %1 de olsa bir katkımız olabilir mi, insan olarak yapacaklarımız aşağı yukarı her insanın yaptığı şeyler olcaktır hayatta. azcık da olsa olabilir belki, kendiliğinden olmayan hareket. benim yaptığım :)

adilerten

Postby adilerten » Fri Aug 16, 2019 11:35 am

Cevaplar için teşekkürler sevgili Necdet.

Fakat doğru bir düşünce olabilir.

Doğru yanlış peşinde değiliz sevgili Necdet.

Sadece direk deneyimde GERÇEK olanı görmeye çalışıyoruz.
Düşünmek ya da tartışmak işimize yaramayacak.
O açıdan soruların direkt cevaplarına odaklanmak bu idrak açısından daha faydalı olacaktır.
Düşünce ise düşüncedir. Böyle oldugunu gördüysen düşüncenin içeriği ne kadar gerçek sorusuna geçeceğiz
Ama ilk önce bu soruya direkt cevabını almalıyım. Doğru yanlış gibi tartışmalara girmeden teknik olarak açıklamasını görmemiz gerekir.

"Ben" düşünceden başka nedir ?
Bu bölge bacaktır diyen. "Ben" bu vucudun kendisiyim diye niteleyen bir düşünceden başka ne olabilir ?

Olmaz, aşkalarının da binanın benim olduğunu kabul etmeleri gerek.

Üstünde birçok insan öyle anlaştı diye o şeyin gerçek olması gibi bir durum olabilir mi ?
Dinler vs. insanların çoğunluğunun bölünüp anlaştığı soyut şeyler gerçek şeylermidir ?
Kelimelerden bir dünya ne kadar gerçektir ?

Direk Deneyimler:

Renkler
Sesler
Dokunma hisleri
Tadma Hisleri
Kokular
ve düşüncedir.

Ama düşüncenin içeriği direk deneyim olarak alınamaz cünkü değişkendir. KEsinlik arz etmez.
"Balık" düşüncesinde gerçek bir "balık" bulabilirmisin ?

Ben bedenin kendisiyim diyorum .
Öyleyse ayaksın. Söylermisin ayak olmak nasıl birşey ?
Öyleyse kulaksın. Söylermisin kulak olmak orada yaşamak nasil birşey?
Öyleyse pankreassın. Söylermisin pankreasta yaşamak nasıl birşey ?
Kesip açsak nerende bir sen bulacağız ? Kan et kemikten başka ne bulabiliriz ?
Buradaki tek tekniğimiz BAKMAK!
Gerçekten bakmak ve bulamamak bu idraki getirecek.

Haydi Necdet.. :) Samimi olarak baktığında bunun sadece bir label (etike) olduğunu, lisan gereği düşünsel bir lokasyon anlatımı olduğunu görmeni bekliyorum.

Ben nerede? Beni tutup gösteremiyorum fakat bu bedeni işaret edebiliyorum ben olarak. Bu bedenin toplamına ben deniyor bence.

"Deniyor" anahtar sözcüğün..

"Called" yani bu şekilde çağırılıyor. Bunun lisan oldugunu görmeni bekliyorum.
Lisan değil diyorsan o zaman nerede olduğunu KESİN olarak göstermen gerekiyor.

Azcık da olsa olabilir belki, kendiliğinden olmayan hareket. benim yaptığım :)
Haydi Necdet :)
Savaş verdiğini görüyorum ve hala bekliyorum, kendiliğinden olmayan gerçek birşey bulup bana söylemeni.
Bulamiyorsan bence mücadele etmeyi bırak gör ve devam edelim. :)
Buddha

Return to “Other Languages”